Pas Gór

Znalezione obrazy dla zapytania sudety
Sudety
Na południu kraju znajdują się 2 łańcuchy górskie:
Sudety – stare góry zrębowe, odmłodzone w orogenezie alpejskiej (geologicznie przedłużeniem Sudetów jest równinne i lekko faliste Przedgórze Sudeckie)
Karpaty – młode góry sfałdowane w orogenezie alpejskiej (niskie Góry Świętokrzyskie położone są w obrębie pasa wyżyn).
Najwyższym wzniesieniem Sudetów jest położona w paśmie Karkonoszy Śnieżka (1 602 m n.p.m.). Inne pasma i masywy górskie Sudetów to m.in.:
-Góry Izerskie
-Góry Stołowe
-Góry Sowie
-Góry Bystrzyckie
-Masyw Śnieżnika
Znalezione obrazy dla zapytania karpaty
Karpaty
Wśród największych kotlin śródgórskich należy wymienić: Kotlinę Jeleniogórską i Kotlinę Kłodzką. Budujące je skały są różnego wieku i pochodzenia, np. Karkonosze zbudowane są m.in. z późnokarbońskich granitów i proterozoicznych skał metamorficznych, zaś Góry Stołowe z piaskowców górnokredowych.
Najwyższym szczytem polskich Karpat są położone w Tatrach Rysy (2 499 m n.p,m.) – najwyższym szczytem Tatr jest jednak położony na Słowacji Gerlach (2 655 m n.p.m.) 
Karpaty Polskie dzielą się na:
Zewnętrzne Karpaty Zachodnie – zbudowane z płaszczowin fliszowych: Beskidy (najwyższy szczyt to Babia Góra 1 725 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim) i Pogórze Karpackie z rzeźbą o charakterze wyżynnym,
Centralne Karpaty Zachodnie: łańcuch Tatr (wapienne Tatry Zachodnie i krystaliczne Tatry Wysokie) i oddzielające go od Beskidów: Kotlina Orawsko-NowotarskaPieniny, Pogórze Spisko-Gubałowskie i Rów Podtatrzański.
Obszary górskie charakteryzują się specyficznym klimatem górskim, wyrażającym się piętrowością klimatyczną (spadek temperatury powietrza i wzrost opadów wraz z wysokością).
Piętrowość klimatyczna powoduje też występowanie pięter roślinnych. W polskich górach występują duże kompleksy leśne będące ostoją wielu gatunków rzadkich w Polsce zwierząt (np. niedźwiedź brunatny, czy orzeł przedni).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga