Pas Pobrzeży


Ustka
Ciągnie się od brzegu Bałtyku na północy aż do wzniesień morenowych fazy pomorskiej ostatniego zlodowacenia na południu (pas pojezierzy).Są to przeważnie tereny nizinne (wysokości bezwzględne tylko lokalnie przekraczają 100 m n.p.m.)
Pobrzeża dzielimy na 3 makroregiony:
-Pobrzeże Szczecińskie (z Niziną Szczecińską) na zachodzie
-Pobrzeże Koszalińskie
-Pobrzeże Gdańskie (z Mierzeją HelskąMierzeją Wiślaną Żuławami Wiślanymi
Region ten obejmuje m.in. polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Możemy tu spotkać 4 typy wybrzeży:
-Cofający się brzeg wysoki (klifowy) powstający w obrębie glin nadmorskich wysoczyzn morenowych (np. Kępa Redłowska w Gdyni)
-Niski, piaszczysty brzeg wydmowy (np. Mierzeja Łebska oddzielająca jezioro Łebsko od morza)
-Brzeg jeziorno-bagienny
Zatoka Pomorska
-Niskie wybrzeże deltowe (Żuławy)
W regionie pobrzeży występuje szereg dużych i płytkich jezior przybrzeżnych np. Jamno, Bukowo, Łebsko oraz deltowych (Dąbie k. Szczecina i Druzno na Żuławach Wiślanych). 
Żuławy Wiślane to inaczej delta Wisły. Utworzyły je osady ilaste naniesione przez rzekę. Rozwinęły się na nich żyzne gleby – mady. Na Żuławach Wiślanych znajduje się najniżej położony punkt Polski (depresja nad jeziorem Druzno osiągająca -1,8 m p.p.m.). Sąsiedztwo Morza Bałtyckiego wpływa na klimat – jest on łagodniejszy, ze względnie ciepłymi zimami (zwłaszcza na zachodzie) i niegorącymi latami, ale niezbyt wysokimi opadami. W obszarze tym występują liczne rośliny wydmowe (mikołajek nadmorski, wydmuchrzyca piaskowa i inne), słonorośla i rośliny atlantyckie (np. wrzosiec bagienny na wilgotnych wrzosowiskach nadmorskich).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga